پیوند سرای نویسندگان، شاعران و هنرمندان سکولار دمکرات ایران

پیوند سرای نویسندگان، شاعران و هنرمندان سکولار دمکرات ایران

۱۳۹۴ تیر ۱۱, پنجشنبه

خسرو شاکری (زند)، پژوهشگر تاریخ چپ در ایران، درگذشت / ناصر اعتمادی

خسرو شاکری موّرخ، پژوهشگر و استاد بازنشستۀ ایرانی سه شنبه ٣٠ ژوئن در اثر سکتۀ مغزی در بیمارستانی در پاریس درگذشت. وی در سال ١٣١٧ در تهران به دنیا آمد و در سنین نوجوانی به طرفداری از نهضت ملی به رهبری دکتر مصدق روی آورد. از دلبستگی عمیق خسرو شاکری به این نهضت و رهبری آن هرگز ذره ای کاسته نشد. با این حال، خسرو شاکری بیش از پنجاه سال فعالیت پژوهشی اش را به عنوان موّرخ به گردآوری، تنظیم و نشر اسناد و بررسی تاریخ جنبش چپ و کارگری در ایران اختصاص داد و در این زمینه آثار اصیل و فراوانی به زبان های فارسی، فرانسوی، انگلیسی و آلمانی از خود به جای گذاشت.
خسرو شاکری رسالۀ دکتری خود را که به "تشکیل، تکوین و سرنوشت حزب کمونیست ایران" اختصاص داشت در فرانسه تحت نظارت مارک فرّو (موّرخ معروف فرانسوی) نوشت و سپس به عنوان استاد تاریخ در "مدرسۀ مطالعات عالی علوم اجتماعی" پاریس به همکاری با او ادامه داد. در میان فعالیت های فرهنگی و سیاسی خسرو شاکری می توان به انتشار مجدد کتاب "جمعه"ها در فرانسه در نیمۀ دوّم دهۀ ١٩٨٠ اشاره کرد که به کوشش او و همکاری شماری از دوستان و همکاران اش در تبعید شکل گرفت.

خسرو شاکری از جمله فعالان و دبیران "کنفدراسیون جهانی محصلین و دانشجویان ایرانی" در سال های ١٣٤٠-١٣٥٠ بود. در این تجربه او با مصطفی خمینی مکاتباتی داشت و در آنها حمایت کنفدراسیون را از آیت الله خمینی به وی اعلام کرد. وی همچنین بارها با روشنفکران و رهبران جنبش های چپ و آزادیبخش در الجزایر، مصر، کوبا و نیز دبیران کل سازمان ملل، اوتانت و کورت والدهایم، به منظور پشتیبانی از فعّالان و زندانیان سیاسی در ایران ملاقات کرد.

چپ در ایران، تقی ارانی در آئینۀ تاریخ، پیشینه های اقتصادی-اجتماعی جنبش مشروطیت و انکشاف سوسیال دموکراسی، و میلاد زخم، جنبش جنگل و جمهوری شوروی سوسیالیستی ایران از جمله آثار خسرو شاکری است که بعضا به فارسی برگردانده و منتشر شده اند.

پیوند سرای نویسندگان، شاعران و هنرمندان سکولار دمکرات ایران، فقدان این مورخ، پژوهشگر و استاد ایرانی را به همه دوستان، همکاران و بویژه خانواده محترم ایشان تسلیت می گوید.هیچ نظری موجود نیست: