پیوند سرای نویسندگان، شاعران و هنرمندان سکولار دمکرات ایران

پیوند سرای نویسندگان، شاعران و هنرمندان سکولار دمکرات ایران

۱۳۹۴ اردیبهشت ۱۵, سه‌شنبه

اهدای جایزه انجمن قلم آمریکا به ستار بهشتی

کمیته آزادی قلم مؤسسه «پِن نیوانگلند» جایزه موسوم به «واسیل استوس» خود در امسال (۲۰۱۵ ) را به ستار بهشتی وبلاگنویس فقید ایرانی اهدا کرد.

ستار بهشتی در سال ۱۳۹۱ به دلیل انتشار مطالب انتقادی از حکومت ایران در وبلاگ خود توسط پلیس امنیت سایبری بازداشت شد و براثرآسیبهای ناشی از شکنجه در طول بازداشت، جان خود را از دست داد.
مراسم اهدای جایزه انجمن قلم آمریکا پنجشنبه شب در دانشگاه ام.آی.تی شهر بوستون در ایالت ماساچوست برگزار شد .
این جایزه هر سال به نویسندگانی داده می شود که به دلیل بیان صلح آمیز نظرها و آرای خود، مورد تعقیب و آزار قرار گرفته و در برابر سانسور و فشار مقاومت کرده‌اند.

این جایزه به احترام واسیل استوس، شاعر پیشرو اوکراینی و یکی از آخرین شاعران اوکراین که در اردوگاه گولاک اتحاد جماهیر شوروی سابق درگذشت، به نام او نامگذاری شده است.
این نخستین بار است که این جایزه به یک وبلاگنویس و نویسنده ای که در قید حیات نیست اهدا می شود. ستار بهشتی، وبلاگنویس منتقد گمنامی بود که نامش پس از مرگ در زندان بر سر زبانها افتاد.

گوهرعشقی مادرستار بهشتی، از طریق پیامی ویدئویی از انجمن قلم آمریکا برای اهدای این جایزه به فرزندش سپاسگزاری کرد و آرزو کرد که دیگر زندانی سیاسی دراوین نباشد.

پس از پخش پیام ویدیویی شیرین عبادی، شعرای آمریکایی؛ ریجارد هوفمن، فرد مرچنت و فنی هاو اشعاری در باره ستار و آزادی بیان خواندند واز نویسندگان ایرانی از جمله فرج سرکوهی یاد شد.

شاعران ایرانی علا خاکی و از طریق ویدیو لیلا فرجامی و مجید نفیسی بودند که اشعار زیبایی را به ستار و مبارزان راه آزادی تقدیم کردند.
بیژن مهر سردبیر خبرگزاری جبهه ملی ایران در آمریکا، که در این مراسم حاضر بود، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت حاضران در جلسه به موضوع نقض حقوق بشر در ایران از زمان روی کار آمدن حکومت جمهوری اسلامی اشاره کرده و برخورد با دگراندیشان و منتقدان در ایران را «موضوعی سابقه دار» خواندند، که تا به امروز ادامه یافته است.

در پایان این مراسم، شهریار مندنی پور نویسنده نام آشنای ایرانی، در مورد «وضعیت ناامن» نویسندگان و روزنامه نگاران در ایران سخن گفت و جایزه واسیل استوس را از سوی انجمن قلم نیو انگلند به ستار بهشتی اهدا کرد.
سخنرانان این مراسم، میراث ستار را اهمیت به موضوع حقوق بشر و آزادی بیان در ایران خواندند.
گزارش کوروش صحتی از صدای آمریکا
۱۳۹۴/۰۲/۱۱
http://m.ir.voanews.com/a/us-iranian-blogger-award/2744784.htm

شعرخوانی مجید نفیسی به زبان انگلیسی در مراسم اهدای جایزه انجمن قلم آمریکا
https://www.youtube.com/watch?v=4kBlprGHC9w&feature=youtu.be

همچنین مطلع شدیم که اخیراً دو گلچین شعر و مقاله به زبان انگلیسی در آمریکا چاپ شده که در برگیرندۀ 2 شعر و یک مقاله از مجید نفیسی است. نام و نشانی این دو کتاب را می توانید در زیر بخوانید.

Others Will Enter the Gates:
1- Immigrant Poets on Poetry, Influences, and Writing in America

Edited by Abayomi Animashaun Black Lawrence Press

2- Wide Awake
Poets of Los Angeles and beyond

Edited by Suzanne Lummis,
Beyond Baroque Books.
There will be a publication party and reading for the second anthology on Saturday May 9, at 4 pm at:
Beyond Baroque, 681Venice Blvd. Venice.

هیچ نظری موجود نیست: